Docenienie potencjału i znajomość swojej dzielnicy to pierwszy krok do dobrych relacji z sąsiadami i świadomej aktywności obywatelskiej.  Kompetencje społeczne i obywatelskie to tzw. kompetencje przyszłości. Można kształtować je na wiele sposobów: poprzez zajęcia prowadzone w grupach i parach, różnorodność kreatywnych wyzwań, podejmowanie tematów dotyczących okolicy. Jedną z form realizacji tej kompetencji jest też spacer po okolicy połączony z wycieczką zawodoznawczą. Przedszkolaki udały się na taka właśnie wycieczkę i odwiedziły zakład krawiecki, salon fryzjerski, zegarmistrza oraz przychodnię weterynaryjną Salamandra. Najmłodsi mieszkańcy naszej dzielnicy wcielili  się w młodych dziennikarzy, zadawali pytania i z ciekawością słuchali odpowiedzi. Pani Gosia – krawcowa, ciekawie opowiedziała o swojej pracy i pokazała , na czym ona polega.   W salonie urody Charme pracuje Pani Ania, która od dziecka chciała zostać fryzjerką i wykonuje ten zawód.  Pan Marek – pracujący jako zegarmistrz od 40 lat, pokazał przedszkolakom skomplikowane mechanizmy zegarków. Dzieci odwiedziły również pobliską przychodnię weterynaryjną Salamandra, po której oprowadzili nas Pani Ola i Pan Krzysztof – lekarze weterynarii. Opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, którą chcieli wykonywać od najmłodszych lat. Dzieci zajrzały do gabinetu lekarskiego, laboratorium, sali operacyjnej, szpitala króliczego. Na koniec każdego spotkania była okazja do wspólnego zdjęcia i wręczenia przez dzieci pamiątkowego dyplomu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i już szukamy pomysłów na kolejne wyprawy i spotkania.