Przemówienie Dyrektorki szkoły otwierające Nowy Rok Szkolny:
Szanowni Państwo
Serdecznie witam na uroczystości Inauguracji Roku Szkolnego 2024/2025 uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły.
Niezmiernie cieszę się z naszego wspólnego spotkania u progu nowych wyzwań. Tworzymy zróżnicowaną społeczność, która niesie ze sobą potencjał różnorodnych działań, wytworzy wiele relacji , będzie osiągać cele. Poznamy nowych nauczycieli, kolegów, rozpoczniecie naukę nowych przedmiotów. Zanim to wszystko się stanie – chciałabym zadać nam wszystkim pytanie.
Czy gdybyśmy mieli narysować szczęście, radość, czy pojawiłaby się na tym rysunku nasza szkoła? Zatrzymajmy się na chwilę w tym dniu początku, rozpoczęcia, zaczynania. Pomyślmy o tym, co czujemy teraz i gdzie jesteśmy. Wokoło nas są ludzie – życzliwi, uśmiechnięci, czasem wystraszeni, czasem rozbawieni, znani i obcy. Możemy odwzajemnić uśmiech, powiedzieć dobre słowo, przywitać się. A gdyby tak za każdym razem, gdy stykamy się z drugim człowiekiem w szkole – starszym czy młodszym- uczynić miły gest? A gdyby od drugiej osoby zawsze nas spotykała pozytywna reakcja?
Zapraszam do eksperymentu – spójrz na osobę obok siebie i uśmiechnij się. Teraz.
Czy może być tak, że suma naszych pozytywnych gestów, dodawanych do siebie, zamieni się w poczucie bezpieczeństwa, stabilności i wewnętrznego spokoju?
Początek roku to czas planowania. Nauczyciele i dyrekcja przez wiele godzin planowali swoją pracę. Są gotowi tłumaczyć zawiłości matematyki, tekstów literackich, przedmiotów przyrodniczych, przygotowywać was do konkursów i zawodów. Ale są też gotowi wspierać was we wzajemnym szacunku, przyjaźni, akceptacji. Witać wszystkich nowych uczniów i okazywać im wsparcie. A wy , drodzy uczniowie co planujecie na ten rok?
Często w obecnych czasach mówi się o pojęciu dobrostanu, poczuciu równowagi i harmonii. To poczucie może brać się m.in. z wpływania na swoje życie. Brania spraw w swoje ręce. Decydowania, kim jesteśmy i na co poświęcimy swój czas. Mamy realny wpływ na to, jak spędzimy jutrzejszy dzień. Czy powiemy dzień dobry spotkanej osobie, przyjdziemy punktualnie na zajęcia, zabierzemy potrzebne rzeczy, podzielimy się przekąską, opowiemy sobie, co zdarzyło się od czerwca do sierpnia, przeczytamy zadany tekst. I z tych dobrze zaplanowanych, wykorzystanych dni zrobią się tygodnie i miesiące. Popatrzymy w czerwcu na mijający rok i pomyślimy – udało mi się. Udało mi się nauczyć ułamków, reakcji chemicznych, zrealizować zadanie w projekcie z innymi, powstrzymać od niemiłego komentarza, pocieszyć kogoś. Udało mi się, bo to jest dla mnie ważne – uczenie się, praca z innymi, doskonalenie się.
Dziś pierwszy dzień szkoły – najważniejsza wiadomość dnia, Nie braknie jej w żadnym serwisie informacyjnym. Stwórzmy dla siebie pozytywny początek.