Dziękujemy członkom społeczności SP 106 za ten kolejny wspólny rok. Poniżej przemówienie końcoworoczne, wygłoszone 23.06.2023 na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Witam serdecznie na dzisiejszej uroczystości uczniów, Nauczycieli, Rodziców i Pracowników Szkoły

Szanowni Państwo

Jak co roku stojąc u progu wakacji myślimy o tym, że od jutra wiele się zmieni. Uczniowie nie będą musieli tak wcześnie rano być w gotowości, nauczyciele odpoczną od rytmu lekcji i przerw wyznaczanych przez dzwonki, rodzice wezmą urlopy w pracy.

Wszyscy myślimy tez o tym ,że wyruszymy w mniejsze i większe podróże, które przecież nieodłącznie kojarzą się z wakacjami. Dlaczego tak chętnie marzymy o podróżach? Jest ku temu wiele powodów.

Podróże przynoszą nowe odkrycia, możemy poznawać nowe miejsca, kultury, zwyczaje.

Podróże wpływają na nasz rozwój – stajemy przed wyzwaniami, otwieramy się na nowe doświadczenia.

Podróże pozwalają nam zdobyć nowe umiejętności, , musimy radzić sobie w nowych sytuacjach, miejscach.

Podróże wreszcie pokazują nam świat z innej strony, pozwalają nam docenić jego różnorodność.

Może jednak czas wakacyjnych podróży nie będzie tak bardzo odległy od czasu, gdy się uczymy?

Nie bez powodu dziś na zakończeniu roku, posługujemy się metaforą lokomotywy i wagonów, które przygotowały klasy, podróży balonem… który jest na naszej dekoracji..

Nauka , podobnie jak podróż, przynosi nam odkrycia. Nie tylko w wielkiej skali, zmieniające świat, ale też osobiste, zmieniające nasze pojęcie o świecie, o procesach, które w nim zachodzą. Nieważne czy będą to procesy przyrodnicze, geograficzne, psychologiczne, klimatyczne czy społeczne.

Nauka też wpływa na to, że się rozwijamy – myślimy dzięki niej samodzielnie, krytycznie, rozwiązujemy problemy.

Nie muszę też nikogo przekonywać, iż nauka wyposaża nas w nowe umiejętności – czwartoklasiści z kartą rowerową poruszają się w ruchu ulicznym, piątoklasiści obsługują mikroskop , można wymieniać wiele przykładów.

Nauka też otwiera nas na widzenie świata w szerszej perspektywie,  na dostrzeganie innych sposobów myślenia czy postępowania w danej sytuacji. Jedno zadanie można rozwiązać na wiele sposobów.

Zarówno podróżowanie jak i nauka nie są jednorazowe, są procesami. Pozwalają nam stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi, promują ciekawość. Więc moja rada na wakacje dla wszystkich nas: bądźmy ciekawi. Zadawajmy pytania, szukajmy odpowiedzi . Doświadczajmy. W mijającym roku w jednym z projektów stosowaliśmy metodę pytań i doświadczeń. To świetna wakacyjna metoda poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń.

I życzę nam , byśmy we wrześniu spotkali się stęsknieni za tą podróżą , jaką jest nauka.