Uroczystość Zakończeni Roku Szkolnego za nami. Występy klas drugich oraz czwartych wspaniale wzbogaciły piękną uroczystość, dzień wcześniej na gali „Paleta Talentów” wielu uczniów odebrało nagrody, wyróżnienia, dyplomy za osiągnięcia w konkursach, zaangażowanie w szkole akcje, pracę w wolontariacie czy samorządzie. Jak co roku publikujemy przemówienie Dyrektorki Szkoły wygłoszone w czasie uroczystości Zakończeni Roku Szkolnego.

Szanowni Państwo!

Dziś koniec roku szkolnego 2023-2024. Gdy patrzę wstecz widzę wiele wydarzeń, uroczystości, zmian , które zaszły w naszej szkole.

Odbyliśmy mnóstwo lekcji i zajęć praktycznych, na których każdy miał szanse zdobywać wiedzę i  dzielić się nią. Wydarzyło się wiele wyjść i wycieczek. Zorganizowano wiele uroczystości i działań artystycznych – uczniowie recytowali, grali w przedstawieniach, malowali obrazy. Drukowali na drukarce 3d, niektórzy poznawali tajniki architektury, inni na zajęciach dodatkowych zgłębiali przyrodę, organizowali konkurs matematyczny „Szalone liczby”.  Odbyło się wiele konkursów wewnątrzszkolnych, uczniowie brali też  udział w konkursach krakowskich i ogólnopolskich . Nasza biblioteka zmieniła swoje oblicze. Na terenie zielonym stanęła altana. Nasza stołówka zyskała nowy wygląda a sale nowe wyposażenie. Odbyło się bardzo wiele godzin zajęć dodatkowych. Zorganizowano  akcje samorządu uczniowskiego w tym dzień wzajemnego wsparcia czy dzień życzliwości.  Wolontariusze działali zarówno w szkole jak i na wyjazdach. Organizowaliśmy piknik, kiermasz, szkolne tańczenie zumby, dzień sportu, wydarzenia teatralne.  Zrealizowano projekty Dziecko z Pasją czy Działajmy Razem, które niosły ze sobą działania międzypokoleniowe.  Niektórzy zdobyli kartę rowerową, inni przygotowywali prezentacje, projekty, wystawy.    Wczoraj na gali Paleta Talentów  wręczyliśmy wiele dyplomów, nagród, wyróżnień. Powiecie – to zwykłe sprawy, w szkole tak jest. Jednak to nasz wysiłek, decyzje, działania kształtują tę rzeczywistość. Rano, gdy budzimy się do nowego dnia, możemy wypełnić go sensem, dobrem, nauką, przyjaźnią, to on nas zależy, czy to zrobimy.

Jak długo szkoła jeszcze będzie tak wyglądać? Mieć ławki, krzesła , zeszyty? Przerwy i lekcje 45 minutowe? Świat zmienia się niezwykle dynamicznie.

W tym roku wiele się mówi o  sztucznej inteligencji. Czy wiecie, że ma ona znaczący wpływ na niezliczoną ilość dyscyplin ? Na medycynę, transport, finanse, edukację, handel rozrywkę, bezpieczeństwo. Już teraz używana jest w diagnostyce, asystenci medyczni przypominają chorym o lekach, powstają autonomiczne samochody, sztuczna inteligencja tworzy muzykę i literaturę, identyfikuje osoby, analizuje rynki finansowe. Gdzie miejsce na nas? Gdzie nasze miejsce?

Musimy być gotowi na tę zmianę – poprzez wiedzę którą zdobywamy i umiejętność współpracy, przyjmowania nowych wyzwań i zmian. Jakie zawody będą potrzebne za kilka, kilkanaście lat? Jak będzie się żyło w świecie globalizacji, wyzwań klimatycznych, postępu technologicznego, sztucznej inteligencji? To wy, uczniowie odpowiecie na to pytanie. Bo wy będziecie tworzyć ten świat. To wasza wiedza, empatia, wrażliwość go ukształtuje. A tę wiedzę, empatię, wrażliwość nabywamy między innymi w szkole.

Pomyślcie o procesie nauki jako o wyzwaniu, jako drodze, którą zmierzamy do odnalezienia swojego miejsca w świecie.

Życzę wszystkim spokojnych ale i wzbogacających wakacji – pełnych nie tylko podróży ale i przyjaźni, czasu dla siebie i najbliższych , czasu na książkę, sport. muzykę i chwilę refleksji.

Do zobaczenia we wrześniu!