Samorząd i wolontariat

Plan pracy samorządu uczniowskiego  rok szkolny 2019/2020 – przewidywane przedsięwzięcia

PrzedsięwzięcieMiesiącCel, kształtowane kompetencjeUwagi
Międzynarodowy Dzień Kropki wrzesień Rozbudzanie kreatywności, Zajęcia w języku polskim i angielskim, wykorzystanie elementów kodowania, klocków froebla.
Dzień głośnego czytania wrzesień Promocja czytelnictwa, kształtowanie umiejętności społecznych i osobistych Połączenie działania ze stałą akcją czytelniczych piątków – uczniowie klasy 1 i 2 czytają przedszkolakom
Święto Komisji Edukacji Narodowej październik Kształtowanie umiejętności uczenia się (przygotowanie przedstawienia), osobistych i społecznych Wykonanie podarunków dla nauczycieli (ręcznie robione kartki z życzeniami)
Polak mały – co to znaczy? listopad Edukacja patriotyczna Zajęcia warsztatowe
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem grudzień Działania o charakterze wolontariackim, dla seniorów i przedszkolaków. Własnoręcznie zrobione prace plastyczne dla przedszkolaków lub seniorów o tematyce świątecznej.
Gwiazdka dla zwierzaka grudzień Kształtowanie postaw – akcja charytatywna Zbiórka darów na potrzeby schroniska dla zwierząt.
Odczarować zimę – konkurs recytatorsko wokalny. styczeń Kształtowanie umiejętności uczenia się , autoprezentacji, rozbudzenie zainteresowań o tematyce artystycznej. Świąteczny konkurs na piosenkę , kolędę , pastorałkę lub wiersz o tematyce bożonarodzeniowej,  dla klas 1i 2.
Poczta walentynkowa   luty Kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych . Uczniowie przesyłają sobie miłe słowa
Szukanie wiosny konkurs plastyczny marzec Ekspresja artystyczna Prezentacja motywów wiosennych w wybranej technice plastycznej
Kolorowy zawrót głowy – bawimy się modą   kwiecień Ekspresja artystyczna Akcja integracyjna dla uczniów klas 1i 2 . Przebieramy się w określone kolory na każdy dzień.
Gra terenowa   maj Kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez udział w grze terenowej w najbliższym otoczeniu szkoły, znajomość walorów sąsiadujących ze szkołą terenów zielonych  Dzielnicy V Współzawodnictwo między drużynami
Zabawy stare i nowe   czerwiec Integracja środowiska szkolnego – poranek rodzinny, przygotowanie zabaw dla dzieci i rodziców Przypomnienie zabaw z dawnych lat . Czy są zabawy z czasów naszych rodziców aktualne do dziś?
Wolontariat – co to znaczy   czerwiec Podsumowanie działań wolontariackich , inspiracje i plany na przyszły rok Prezentacja działań samorządu w formie plastycznej.

Dzień wolontariusza

5 grudnia świętujemy Dzień Wolontariusza. Uczniowie klasy 1a i 2a wykonali podarunki dla seniorów z centrum Aktywności Seniora i rozmawiali o tym, jakie cechy powinien mieć wolontariusz. Od października biorą też udział w akcji „Poczytaj maluchowi” oraz wspierają czworonogi z pobliskiego schroniska. Różne rodzaje wolontariatu są im coraz bardziej bliskie.

Starsi młodszym

Akcja „Poczytaj maluchowi”, prowadzona przez uczniów klasy drugiej, polega na spotkaniach chętnych lektorów z klasy 2a z dziećmi z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 106. Przedszkolaki z uwagą słuchają czytanych opowieści a uczniowie świetnie czują się w tej, nowej dla siebie, roli. To nie tylko promocja czytelnictwa wśród najmłodszych ale i integracja społeczności szkolno-przedszkolnej. Wyboru lektury dokonuj uczniowie na zajęciach czytelniczych pod czujnym okiem nauczyciela , potem pozostaje […]