Święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia – w ten dzień urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen(1805-1875). Napisał on jedne z najbardziej lubianych baśni wszechczasów: Mała Syrenka, Dzikie Łabędzie, Księżniczka na ziarnku grochu, Nowe szaty króla, Słowik, Krzesiwo, Brzydkie kaczątko, Dzielny ołowiany żołnierz, Czerwone trzewiki, Choinka, Królowa Śniegu (jego arcydzieło), Dzikie Łabędzie i wiele innych. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do Spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Jego celem jest promowanie pięknej literatury dla młodego czytelnika. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku. W tym roku gospodarzem święta jest Kanada.
Uwaga KONKURS! Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka w SP 106 zaprasza na konkurs. Regulamin znajduje się poniżej.
Dlaczego warto czytać dzieciom?
Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy,
rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, redukują stres. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.[kalbi.pl]
Przeczytajcie poniższy list 🙂