Przemówienie Dyrektora Szkoły z okazji Zakończenia Roku Szkolnego:

Za nami kolejny rok szkolny. Dla niektórych pierwszy, dla innych kolejny. Rok trudny, pełen wyzwań. Z okresami nauki zdalnej, z wydarzeniami wojennymi w naszej bezpośredniej bliskości.

A jednak, dziś, gdy spotykamy się tutaj, chcę namówić was do tego, by docenić i dostrzec, jak wiele mamy i jak wiele przeżyliśmy wspólnie. Jak jesteśmy szczęśliwi i zasobni.

Czy wiecie, że w mijającym roku odbyło się 60 wycieczek? Byliście górach, zwiedzaliście Kraków, nocowaliście w Willi Decjusza, chodziliście do kina teatru, na wystawy, do muzeum, wszystkie klasy odbyły tygodniowe wyjazdy na zieloną szkołę.

Jesień upłynęła pod znakiem głosowań. Uczniowie uczyli się co to jest budżet obywatelski i głosowali na projekty w naszej dzielnicy, również w szkole wybierali swój projekt w Szkolnym Budżecie Obywatelskim , głosowali na niego i nawet otwarli salę gier. W lipcu będzie realizowany rezultat naszych starań w BO – siłownia na świeżym powietrzu.

Obchodziliście różne święta i Dni np. Dzień Kropki, w czasie którego odkrywaliście swoje mocne strony, dzień chłopaka i dzień kobiet, pierwszy dzień wiosny, Dzień Dziecka, dzień książki, europejski dzień języków obcych, szkolny tydzień bezpieczeństwa, dzień rodziny. Bawiliście się w escape room, ćwierćland, wspólnie z rodzinami pokonywaliście tor przeszkód.

Każda klasa wzbogacała swoje umiejętności na zajęciach dodatkowych: architektonicznych, konstrukcyjnych, plastycznych, sportowych, freblowskich, tanecznych, szachowych, w klubie odkrywców czy na zajęciach konstrukcyjnych. jeździliście na łyżwach i pływaliście na basenie.

Sadziliśmy krokusy i warzywa, jesienią powstała ścieżka sensoryczna w ramach Inicjatywy Lokalnej, byliśmy na pikniku w parku Jordana – 2 razy!

uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Obejrzeliśmy uczniowskie przedstawienia: z okazji 11litopada, upamiętniając rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,  3maja opowiadając o Konstytucji 3majowej oraz o polskich symbolach narodowych. Na drugim piętrze szkoły powstało miejsce pamięci Patrona szkoły Artura Grottgera.  Odebraliśmy certyfikat Ogród z klasą, braliśmy udział w akcji Przerwa na czytanie oraz realizowany był projekt Emocja. Uczniowie malowali mural w szatni, który jeszcze będzie kontynuowany.

Samorząd uczniowski zrealizował Szkolny Tydzień Życzliwości  oraz Dzień Pozytywnego Myślenia, odbył się turniej mikołajkowy i wystawa prac uczniów w prawdziwej galerii na ulicy Kanoniczej

Braliście udział w konkurach: świetlicowych , miejskich i ogólnopolskich. Dwa razy w tym roku społeczność wszystkich klas zbierała się wspólnie by odebrać liczne nagrody i wyróżnienia w czasie uroczystego apelu.

Jeździliście na rowerach w akcji Rowerowy Maj i zbieraliście karmę dla zwierzaków w akcji „Gwiazdka dla zwierzaka”, nakrętki, pisaliście kartki dla seniorów.

Tańczyliście na balu karnawałowym i w czasie konkursu „Mam talent”. W czasie walentynek niektórzy odbyli randkę z książką w bibliotece szkolnej.

Zasadziliście 4 drzewa – buka „czarodzieja” i 3 graby w czasie kolejnej Inicjatywy Lokalnej.

Braliście udział w Szkolnej Olimpiadzie Sportowej i oglądaliście, jak nauczyciele przedstawiają wiersz J. Tuwima Rzepka.

No i oczywiście odbywaliście lekcje, spędzaliście przerwy, ćwiczyliście na wf i obserwowaliście przez mikroskop na przyrodzie różne preparaty, odpowiadaliście z matematyki, pisaliście klasówki i badania wyników nauczania, ale też tańczyliście Zumbę.

A jednocześnie na pewno  pamiętacie, że ten rok rozpoczynaliśmy w maseczkach.  Jesienią i zimą co chwilę któraś z klas uczyła się zdalnie. W kwietniu w naszej szkole powstał oddział przygotowawczy, wiele osób od lutego zaangażowało się w pomoc uchodźcom, rozmawialiśmy o wojnie i doświadczaliśmy pośrednio tego, jakie są jej skutki.

To blaski i cienie mijających 10 miesięcy. To co smutne i  trudne  uczyło nas radzić sobie z emocjami i dostrzegać potrzeby innych, dbać o zdrowie i o bliskich. Pozbywać się egoizmu, cenić prawdziwe wartości, być dobrym człowiekiem.  To co radosne dawało nam siłę i energię do działania, nadzieję.

Kończymy ten rok refleksją – jak dobrze, że jesteśmy tu i teraz. W tej chwili, w tym momencie. Mamy wokół siebie bliskich. Zrealizowaliśmy program szkolny , ale nauczyliśmy się nie tylko tego, co było w podstawie programowej.

Życzę wszystkim , by to poczucie, jak ważna jest chwila obecna, towarzyszyło nam przez całe, udane, wakacje.