Serdecznie witam u progu Nowego Roku Szkolnego wszystkich członków społeczności Szkoły Podstawowej nr 106 w Krakowie: uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły.

Każdy rok szkolny jest inny. Tak jak my też w każdym roku inni jesteśmy.

Dla części z Was to pierwszy rok w murach szkoły – pewnie jesteście ciekawi tej nowej przygody  ale i pełni obaw czy pytań. Pomyślcie, już za rok to wy przywitacie nowych pierwszoklasistów. Szkoła będzie dla Was wtedy dobrze znanym miejscem, pełnym przyjaciół , miejscem, w którym wasz głos też się liczy.

Drugoklasiści rok temu siedzieli w tych ławkach niepewnie spoglądając wokół, dziś będą prezentować dla was część artystyczną. Rok zmienił ich, poznali szkolne reguły, nauczyli się szkolnych zasad, lepiej czytają piszą i liczą.

Każdy rok szkolny jest inny . Tak jak my w każdym roku inni jesteśmy.

Te słowa opisują też sytuację starszych uczniów – spójrzcie wstecz, piątoklasiści – jak bardzo różnicie się od siebie samych sprzed pięciu lat.

Co nas zmienia? Czy  my mamy wpływ na to w jakim kierunku podążamy. Wokół nas rozgrywają się wydarzenia ważne i nieraz tragiczne – wojny, spory , zmiany klimatyczne. Jesteśmy częścią tego, co się wydarza, często mamy na to mały wpływ. Ale możemy przyjmować określone postawy, bronić wartości, w które wierzymy, dążyć do bycia dobrym człowiekiem, uczniem, synem i córką, kolegą i koleżanką.

Każdy rok szkolny jest inny. Tak jak my w każdym roku inni jesteśmy .

W tym roku będziemy mieć kilka drogowskazów – rozwój, współpracę bezpieczeństwo. Będziemy dążyć do integracji społeczności szkolnej, do dostrzegania potrzeb innych , otaczania osób potrzebujących szczególnego wsparcia opieką. Różnorodność buduje, jest bogactwem, z którego można czerpać.    Będziemy uczyć w Was jak się uczyć , rozbudzać w was ciekawość poznawania świata, historii, kultury współczesnej i minionej.

Będziemy zapoznawać was z nowoczesnymi technologiami  w nowo wyposażonej pracowni, pokazywać Wam dobre wzorce zachowania, piękną literaturę i fascynująca matematykę. Pozwólcie, by ten rok szkolny was zmieniał, rozwijał, kształtował. My, nauczyciel, tez się zmieniamy – również się uczymy na kursach, studiach, szkoleniach , uczymy się tez często od was – uczniów – innego spojrzenia na świat, dobrego humoru, umiejętności pytania czy poszukiwania odpowiedzi.

W tym roku naszą społeczność wzbogaca wielu nowych uczniów . Witamy Was. Rozejrzyjcie się wokół siebie – nasz budynek do was przemówi – zwiedzajcie go, odkrywajcie . Znajdziecie mądre słowa mówiące o wartościach, które cenimy, znajdziecie miejsce poświęcone Patronowi szkoły, Arturowi Grottgerowi, którego patriotyczne, romantyczne obrazy eksponujemy na jednej ze ścian. Może zauważycie tajemniczy mural na 2 piętrze albo prace waszych kolegów i koleżanek namalowane na ścianach szatni. W szafce do wymiany książek możecie pozostawić swoje propozycje czytelnicze, na terenie zielonym możecie uprawiać warzywa, na boisku edukacyjnym czekają na Was kolory emocji. Może kiedyś spędzicie noc w szkole jak uczniowie starszych klas?

Życzę nam wszystkim, by ten rok, mimo trudów i wyzwań jakie przyniesie, pozwalał nam podążać ku naszym celom, rozwijać się, pamiętać o sprawach ważnych, które cenimy i poczuć radość z wzajemnej akceptacji. Bo to jaki ten rok będzie, w dużej mierze zależy od nas.